Klub zdrowego przedszkolaka

Jednym z zadań wychowawczych, które stawiamy sobie w przedszkolu jako podstawowe jest wychowanie zdrowotne dziecka. To integralna część ogólnego wychowania dziecka, zmierzająca do ukształtowania wysokiego poziomu kultury zdrowotnej i realizowana jest na co dzień w przedszkolu.

Do tego zadania zaliczamy szereg programów ogólnopolskich w których Nasi wychowankowie biorą odział. Zachęcamy do zapoznania się z krótką charakterystyką każdego z nich:

Akademia Aquafresh

Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach od 2011 roku oraz od 2014 roku w żłobkach. W przedszkolach realizowane są zajęcia edukacyjne, w czasie których najmłodsi dowiadują się, jak dbać o ząbki i nie dopuścić do spotkania z Robaczkiem Próchniaczkiem. Ważnym elementem programu jest stała współpraca z lekarzami dentystami, którzy realizują bezpłatne badania zębów wśród przedszkolaków uczestniczących w programie Akademii Aquafresh. Akademia Aquafresh zyskuje uznanie poważanych instytucji takich jak: Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polskie Towarzystwo Lekarskie. 

AQF_logo-nowe-ost

Przedszkolny program profilaktyki antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” adresowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkoli, ich rodziców i opiekunów.
W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe działanie dymu papierosowego. Kształtowanie i wychowanie człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Postawa obronna wobec zjawiska palenia tytoniu, którą uda się wykształcić u dziecka w wieku przedszkolnym, owocuje przez całe życie.

CELE GŁÓWNE PROGRAMU:

 • Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
 • Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 • Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
 • Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
 • Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
 • Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
 • Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

http://psseoborniki.pis.gov.pl/plikijednostki/wssegorzow/psseoborniki/userfiles/czystepow(1).png

Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy

Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” to jedyny program skierowany do placówek, które w sposób szczególny troszczą się o zdrowe żywienie dzieci. Dzięki temu programowi żłobki i przedszkola mogą zaoferować swoim podopiecznym zbilansowaną dietę spełniającą najnowsze zalecenia oraz normy żywieniowe.

Program ten:

 • Pomaga w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.
 • Wspiera placówki dostarczając najnowszej wiedzy z zakresu żywienia dzieci.
 • Przekazuje wartościowe materiały edukacyjne oraz organizuje warsztaty dla personelu.
 • Organizuje atrakcyjne konkursy związane z żywieniem i rozwojem dzieci.

http://aniolek-skarszewy.pl/userfiles/aniolek-skarszewypl/10665259_1509807825955446_2423586512042347799_n[1](1).jpgKubusiowi Przyjaciele Natury

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

m41385476752_0_kubusiowi-przyjaciele-

Mamo! Tato! Wolę wodę!

Program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w 2009 roku, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jest to jeden z największych programów edukacyjnych skierowanych do przedszkoli w Polsce. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Dzięki materiałom edukacyjnym opracowanym przez ekspertów  przedszkolaki mają okazję odkryć poprzez zabawę fascynujący świat wody. Podczas zajęć dzieci poznają zasady zdrowego żywienia, poszerzają swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie oraz dowiadują się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.

Od samego początku partnerami merytorycznymi „Mamo, tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka.

http://skrzaty.chojnice.pl/wp-content/uploads/2012/12/wole_wode1.jpg

Dzieciństwo bez próchnicy

Dzieciństwo bez próchnicy to hasło projektu realizowanego przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma uczelniami medycznymi w Polsce, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, którego celem jest edukacja dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy pediatrów po to, aby zatrzymać postępującą epidemię próchnicy.
W ramach zajęć przedszkolaki uczestniczą w zajęciach z edukatorami, którzy demonstrują w jaki sposób prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Działaniami edukacyjnymi objęci zostali również rodzice dzieci biorących udział w projekcie.
Dzieci dowiadują się jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej, a w działaniach tych wpiera je Królik Pampiś–maskotka projektu, która w filmie edukacyjnym opowiada, jak pielęgnować zęby samodzielnie i z pomocą rodziców lub specjalistów. Poza materiałami edukacyjnymi w postaci drukowanej, każde z dzieci objętych wsparciem w projekcie otrzymuje zestaw do higieny jamy ustnej.
Patronat Honorowy nad Projektem „Dzieciństwo bez próchnicy” objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.